Kaj je hipertiroidizem pri mačkah? ​

Hipertiroidizem (tirotoksikoza) je motnja, ki je posledica prekomernih koncentracij aktivnih ščitničnih hormonov trijodtironina (T3) in/ali tiroksina (T4) v obtoku. 

Hipertiroidizem, ki je bil prvič opisan leta 1979, je postal najpogostejša endokrina motnja pri mačkah.

Kaj uravnava proizvodnjo ščitničnih hormonov?

Normalno proizvodnjo ščitničničnih hormonov nadzira sistem negativne povratne zveze. ​

Izločanje ščitničnega hormona sproži hipotalamus, ki izloča tirotropin sproščujoči hormon (ali TRH), ta deluje na sprednjo hipofizo in uravnava proizvodnjo ščitnico stimulirajočega hormona (ali TSH).

TSH nato deluje na ščitnico in spodbuja nastajanje T4 in T3. Ko ravni T4 in T3 v obtoku presežejo mejno raven, sprožijo negativni povratni učinek predvsem na hipofizo (vendar tudi na hipotalamus), da ohranjajo sistem v ravnovesju.

Več kot 99 % T4 in T3 v obtoku je vezanega na plazemske proteine albumin, tiroksin vezoči protein in tiroksin vezoči prealbumin. Vendar pa so le prosti ali nevezani hormoni presnovno aktivni in jih je mogoče prenesti v celice.

T4 je glavni sekretorni produkt ščitnice, vendar je presnovna aktivnost T3 veliko večja. T3 na splošno velja za 5-krat bolj presnovno aktivnega kot T4. ​

Približno 80 % plazemskega T3 nastane z dejodinacijo T4 v perifernih tkivih, predvsem v jetrih in ledvicah.

Kaj je vzrok?

Natančen osnovni vzrok ostaja neznan, vendar epidemiološka študija kaže na večfaktorsko etiologijo. Najverjetneje dejavniki tveganja za razvoj hipertiroidizma pri mačkah spadajo v eno od dveh kategorij (Peterson, 2012):

  • prehransko pomanjkanje ali presežki v mačji hrani,
  • spojine, ki motijo delovanje ščitnice, prisotne v okolju, vodi ali prehrani.

Kljub dejstvu, da osnovni vzrok(-i) hipertiroidizma pri mačkah ni/niso bil(-i) jasno pojasnjen(-i) so bili patološki izvidi ščitnice, povezani s hipertiroidizmom, dobro opredeljeni.

Kot kaže diagram, je dvostranska benigna hiperplazija ščitnice najpogostejša patološka sprememba.

Kakšno vlogo igra ektopično ščitnično tkivo pri mačjem hipertiroidizmu?

Ektopično hiperplastično ščitnično tkivo (EHTT) je mogoče najti kjerkoli od baze jezika do baze srca. Čeprav je razmeroma redko (pregled iz leta 2015 je pokazal prevalenco približno 4 %), lahko prisotnost EHTT določi izbiro zdravljenja za posameznega pacienta.

keyboard_arrow_up