Idealno, pri testiranju za katero koli bolezen, je najbolje izbrati test, ki je hkrati visoko specifičen in visoko občutljiv. Praktično povedano, test z visoko občutljivostjo je dober pri iskanju živali z boleznijo in bo tako dal malo lažno negativnih rezultatov. Visoko specifičen test da pozitiven rezultat pri živalih, ki resnično imajo bolezen in bo tako pokazal malo lažno pozitivnih rezultatov.
Vendar pa ni noben test za Cushing hkrati visoko občutljiv in specifičen, vsi so kompromis med obema. To pomeni, da moramo, zato da smo zagotovi pri diagnozi, diagnostične teste, ki jih imamo za pasji hiperkortizolizem, pogosto uporabljati v kombinaciji.
(Prosimo, zapomnite si - procentne vrednosti za občutljivost in specifičnost spodaj morajo biti obravnavane kot približek in so pridobljene iz številnih raziskovalnih študij na to temo. Za več informacij naj se bralec obrne na 2019 Bennaim et al review.
ACTH stimulacijski test (ACTHST)
Visoka specifičnost (90%), zmerna občutljivost (85% PDH in 50% ADH)
Lažno pozitivni so manj pogosti. Lažno negativni so precej pogosti.
Test supresije z nizkim odmerkom deksametazona (LDDST)
Zmerna specifičnost (70%), visoka občutljivost (95%).
Lažno pozitivni so precej pogosti. Lažno negativni so manj pogosti.
Kortizol : kreatinin razmerje v urinu (UCCR)
Slaba specifičnost (20%), visoka občutljivost (97%).
Lažno pozitivni so pogosti. Lažno negativni so manj pogosti.
Pri interpretaciji katerega koli izmed teh testov je vredno upoštevati pozitivno in negativno napovedno vrednost. Pozitivna napovedna vrednost (PPV) je delež psov s pozitivnim testom, ki imajo resnično Cushingov sindomom. Negativna napovedna vrednost (NPV) je delež psov z negativnim testom, ki resnično nimajo bolezni.
Pozitivna in negativna napovedna vrednost upoštevata tako test kot tudi testirano populacijo. Če uporabite test v dveh populacijah z različno prevalenco bolezni bodo napovedne vrednosti različne. Tako se PPV in NPV spreminjata glede na to kako pogosto testirate.
Pri interpretaciji katerega koli izmed teh testov je vredno upoštevati pozitivno in negativno napovedno vrednost. Pozitivna napovedna vrednost (PPV) je delež psov s pozitivnim testom, ki imajo resnično Cushinga. Negativna napovedna vrednost (NPV) je delež psov z negativnim testom, ki resnično nimajo bolezni.
Pozitivna in negativna napovedna vrednost upoštevata tako test kot tudi testirano populacijo. Če uporabite test v dveh populacijah z različno prevalenco bolezni bodo napovedne vrednosti različne. Tako sta PPV in NPV odvisna od tega, kako pogosto testirate.
- Če bi testirali skoraj vsakega pacienta, ki ga vidimo (populacija z nizko prevalenco - 5%)
V temu primeru, če uporabimo LDDST smo lahko 100% prepričani, da je negativni test resnično negativen. Kakorkoli, le 16% pozitivnih rezultatov bo resnično imelo Cushing.
- Če smo bolj kritični pri pacientih, ki jih testiramo (populacija z visoko prevalenco - 90%)
V temu primeru, če uporabimo LDDST, bo 62% negativnih rezultatov resnično negativnih in 97% pozitivnih rezultatov bo imelo Cushing.
Sklep
2012 ACVIM Consensus Statement panel (Behrend et al. 2013) smatra, da je test supresije z nizkim odmerkom deksametazona (LDDST) presejalni test izbora, razen v primeru suma na iatrogeni Cushing. Zaradi nizke občutljivost ACTH stimulacijskega testa je njegova diagnostična uporabnost kot presejalni test za naravno pojavljujoč Cushingov sindrom slabša kot LDDST.
Vendar pa je prav tako pomembno, da upoštevamo druge dejavnike ko izbiramo diagnostični test, vključno z razpoložljivostjo testa, ceno in trenutne bolezni prisotne pri pacientu. Enako pomembno je, da za izboljšanje potencialnega izzida testa poskrbimo, da je visoko verjeten sum na bolezen preden delamo potrditvene teste.